Po co kalibrować alkomat?

po co kalibrowac alkomat

Dlaczego należy kalibrować alkomat?

Dlatego, że zużywa się jego sensor, „serce alkomatu”. Częste używanie alkomatu w naturalny sposób prowadzi do rozstrojenia czujnika. Jeśli do tego dojdzie, wyniki pomiaru będą błędne. Kalibracja alkomatu ma na celu regulację urządzenia w celu uzyskania jak najdokładniejszego pomiaru, a w efekcie poczucia pewności, że jest się trzeźwym i można np. prowadzić samochód.

Jak często kalibrować alkomat?

Częstotliwość kalibracji zależy od:

  1. rodzaju sensora
  2. częstotliwości jego używania (ilości przeprowadzanych prób)
  3. warunków przechowywania

Pamiętaj o dwóch sprawach:

  1. poza kilkoma wyjątkami niektórych profesjonalnych alkomatów wszystkie wymagają kalibracji.
  2. Staraj się nie przechowywać alkomatu przez długi czas razem z materiałami zawierającymi alkohol (np. unikaj trzymania go w barku).

Kalibracja tylko w serwisie!

Kalibracja alkomatu to sprawa dla serwisów profesjonalnie tym się zajmujących. Nie zrobisz tego w domu! Czynność kalibracji musi zostać przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych, gdyż konieczne jest zachowanie odpowiednich warunków: temperatury, wilgotności, siły przepływu powietrza. Do kalibracji alkomatów używa się odpowiednich symulatorów, dzięki którym można podać urządzeniu próbkę powietrza o idealnie odmierzonym stężeniu alkoholu. Ponadto kalibracji musi dokonywać odpowiednio przeszkolony personel serwisowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *